See D-vitamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "vitamin D"
},
"expansion": "English vitamin D",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English vitamin D), with vitamiini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "D-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun",
"head": "D-vitamiini"
},
"expansion": "D-vitamiini",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "D-vitamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Vitamins",
"orig": "fi:Vitamins",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"vitamin D"
],
"id": "en-D-vitamiini-fi-noun-WRle5ozu",
"links": [
[
"vitamin D",
"vitamin D"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeːˌʋitɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞ːˌʋit̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "D-vitamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "vitamin D"
},
"expansion": "English vitamin D",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English vitamin D), with vitamiini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "D-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "D-vitamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "D-vitamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun",
"head": "D-vitamiini"
},
"expansion": "D-vitamiini",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "D-vitamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/5 syllables",
"fi:Vitamins"
],
"glosses": [
"vitamin D"
],
"links": [
[
"vitamin D",
"vitamin D"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeːˌʋitɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞ːˌʋit̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "D-vitamiini"
}
Download raw JSONL data for D-vitamiini meaning in All languages combined (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.